Kaliteli Ürünler
Kaliteli Ürünler
Özel Üretim Çözümleri
Özel Üretim Çözümleri
Son Teknoloji
Son Teknoloji
Proje Bazlı İmalat
Proje Bazlı İmalat
Hızlı ve Güvenilir
Hızlı ve Güvenilir
Yüksek Kalite
Yüksek Kalite
izmirteknikdestek.com

Apareyler | Mono Heat İç ve Dış Ticaret Danışmanlık ve Mühendislik

Apareyler

Apareyler


Aparey, sıcak hava ihtiyacını karşılamak için atölye, spor salonu, garaj, hangar süpermarket ve fabrika ortamı gibi mekânlarda kullanılan cihazlardır. Günümüzde sıcak/soğuk hava ihtiyacını karşılamak için kullanılan apareylerin fanlı, doğalgazlı ve elektrikli modelleri bulunuyor.

Sıcak Hava Apareyi Nedir?
Büyük hacimli ve ses faktörünün çok önemli olmadığı alanları ısıtmada kullanılan bir aparey türüdür. Birçok avantaj yanında bazı dezavantajlara da sahiptir.

Galvaniz sacdan özel tasarlanmış kapakların birleşiminden oluşan sıcak hava apareyleri, yatırım ve işletim olarak uygun cihazlar olup kurulumu ve bakımı kolay olup mekâna göre seçimi tavan yüksekliği dikkate alınarak yapılmalıdır.

Sıcak hava apareyi seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

Binaların sağlık ve güvenlik önlemlerine ilişkin yönetmelikte birçok husus belirtilmiştir. Bunlardan ilk ortam sıcaklığıdır. Ortam sıcaklığı çalışanları rahatsız etmeyecek seviyede olmalıdır. Ortam sıcaklığı, çalışanların çalışma şekline ve harcadığı enerjiye göre belirlenir. Dinlenme ve soyunma yerleri, duş ve bekleme salonları ilk yardım odaları, yemekhane ve kantinler kullanım amacına uygun sıcaklıktadır. Sıcak hava apareyleri ve soğutma sistemleri çalışanlar için bir kaza riski oluşturmayacak ve rahatsız etmeyecek şekilde yerleştirilip bakım ve onarımı yapılır.

Yapılan işin niteliğine ve işin kalitesine göre çalışanlar fazla sıcak veya soğuktan korunur. Temel konfor şartlarının ölçümü ve değerlendirilmesinde TS EN 27243 standartlarından faydalanılır. Ortam sıcaklığı; %50 nem seviyesinde hava sıcaklığı 0°C’de faaliyet şekli oturarak yapılan hafif işler ise ortam sıcaklığı 20°C, oturularak yapılan hafif el-kol çalışmalarında 20°C, ayakta yapılan ağır el-kol işlerinde 17°C, çok ağır işlerde de 15-16°C olmalıdır.

Buna göre sıcak hava apareyi seçiminde su giriş-çıkış sıcaklıkları akışkan, buhar basıncı ise ısıtma kapasitesi ve giriş hava sıcaklığına göre seçilmelidir. Aksiyal fanlı ya da radyal fanlı olup olmayacağı mekân yüksekliği ile alakalıdır. Bazı sıcak hava apareylerinde kullanılan fan seyrek kanatlı olup çekilen havayı ileri fırlatma performansı yüksektir. Bu nedenle üfleme mesafesi fazla olduğundan mekân yüksekliği 4 m den fazla olan ortamlar için idealdir.

Bazı sıcak hava apareylerinde ise aksiyel tipi fan mevcuttur. Oldukça sessiz çalışır. Koruma kafesi olup tam güvenlik sağlanmıştır. Tavan yüksekliği 4 m ye kadar olan mekânlarda tercih edilir.

Elektrik rezistanslı sıcak hava apareyleri ise ortamda sıcak su veya buhar hattı yoksa tercih edilmektedir.

Sıcak Hava Apareyi Çalışma Prensibi

Sıcak hava apareyleri, toplu kullanım alanlarını belli bir sıcaklıkta tutmak için kullanılan cihazlardır. Kanatlı borulardan oluşur ve bu kanatlı borular adeta baca etkisi yaratır. Kaset içine yerleştirilen borulara giren soğuk hava ısınır, ısınan hava kasetin üstüne yükselerek ortama verilir. Radyatörlerle arasındaki fark ısı geçiş şekilleridir. Sıcak hava apareylerinde ortama radyasyonu ısı yayımı son derece azdır.

Baca etkisi nedeni ile ısı geçişi artan hava hızlarına göre %95-98 oranında konveksiyonla ortaya çıkar. Isı geçişini arttırmak için apareylerde kanatlı borular kullanılmıştır. Isıtma yüzeyine doğrudan temas mümkün değildir. Bu nedenle sıcaklık 90ºC‘yi aştığında akışkanla ısıtma yapılmaktadır. Bu özelliği ile endüstriyel uygulamalı apareylerde yüksek sıcaklıkta buhar veya kızgın su kullanılabilir.

Sıcak hava apareyleri için ideal yükseklik 2 metredir. 2 metreden daha yükseğe monte edildiğinde hava emiş fonksiyonu bir kanalla yerden 30 cm ye kadar yüksekliğe indirilir. Sıcak hava apareyleri; kanatlı boruların bulunduğu bir ısıtıcı batarya, yüksek devirli aksiyal ya da radyal fan ve ayarlanabilen kanatçıklardan oluşan kasetten meydana gelmektedir.

Hava çıkışı sıcak hava apareylerinde aşağı yönde veya yatay olarak ayarlanabilmektedir. Sıcak hava apareyinin ısı gücü, akışkanla bataryadan geçen hava farkına ve hızına bağlıdır. Hava hızı ve sıcaklık farkının yüksek olduğu durumlarda cihazın ısı gücü de yüksek olacaktır. Aksiyal fanlı sıcak hava apareyleri, 90-70 °C sıcak su ile 50.000 kcal/h, radyal tiplerde de yine 90-70 °C sıcak suyla 75.000 kcal/h güce ulaşabilmektedir.

Cihaz seçiminde ve konumlandırılmasında ısıtılacak mekânın homojen bir şekilde ısıtılması, sıcak havanın ortamda çalışan insanların çalışma düzenini bozmayacak kalitede olması ve rahatsız edici hava akımlarının ortaya çıkmaması için en doğru seçim yapılmalıdır. Sıcak hava apareylerine ihtiyaca göre taze hava bağlantısı yapılabilir. Bu durumda, ortam sıcaklığını kontrol edebilmek için kanal termostatı ve oda termostatı da eklenir.

Sıcak Hava Apareyi Hesabı

Radyal fanlı ve aksiyal fanlı sıcak hava apareyleri, kullanılan fanlara göre gruplandırılan cihazlardır. Teknik özellik bakımında gövde, fanlar ve motor grubu, ısıtıcı serpantin ve hava ayar panjurundan oluşur. Performans değerlerinde su giriş sıcaklığı 50-70°C - 90-70°C ve 110-80°C’ de farklı giriş hava sıcaklıklarına göre hesaplanır.

Tavana bağlantılı dikey üflemeli, tavana bağlantılı üstten yatay üflemeli, duvara bağlantılı üstten yatay üflemeli ve duvara bağlantılı alttan yatay üflemeli montaj konumları olup ihtiyaca göre konum hesabı yapılır.

Ekonomik, güvenli ve aynı zamanda pratik bir ısınma yöntemi olan sıcak hava apareyleri, yatırımcı ve aynı zamanda kullanıcı dostudur. En ekonomik ısınma yöntemi olup kullanım olarak basit yapılı, dayanıklı ve sorunsuzdur.

Apareylerin kapasitesine göre boru çapı hesabı yapılmaktadır. 0-3KW = DN15, 4-6KW = DN25, 7-12KW = DN32 ve 13-18KW = DN40 şeklinde çap hesabı devam eder. Genelde tavana monte edildiğinden dirsek benzeri fittingler çok fazla kullanılmamalıdır.

Sıcak hava apareyi hesabı, ısıtılacak alanlar için hacim m3 bazında yaklaşık bir hesaplama yapılır. Alan hacmine göre tercih edilmesi gereken sıcak hava apareyi değişmektedir. Sıcak hava aparey hesabına örnek verelim:

90/70°C sıcak sulu bir tesisat için 10°C hava giriş sıcaklığında 56.000 kcal/h ısı veren bir apareyin seçiminde Z katsayısı tablosundan veriler doğrultusunda 1.12 Z değeri bulunur.

Q= 56.000/1.12= 50.000 kcal/h değerine ulaşılır. Cihaz tipi tablosunda bu değere bulunur ve karşılık gelen cihazdan yana tercih kullanılır. Isıtma apareylerinin kapasite tabloları üretici firmaların web sitelerinde bulunmaktadır.

Sıcak Hava Apareyi Fiyat
Sıcak hava aparey fiyatları markasına ve modeline göre değişiyor. Fiyatlar 1.000 TL’den başlayıp 9.000 TL civarına kadar ulaşıyor. Manuel ve küçük kapasiteli olanlar daha uygun fiyatlarda iken, ısıtma kapasitesi yüksek olan sıcak hava apareyleri çok daha yüksek fiyatlarla müşterilere sunuluyor.

Fiyat olarak en uygun olanlar aksiyel hava apareyleridir. 4.76 kW olanlar 700 TL’ye alıcı buluyor. 24000Kcal/h ısıtma kapasitesi ile 1.500 TL civarı müşterilere sunulan hava apareyleri ise 27.9 kW gücü ile ihtiyacı olan müşterilere sunuluyor.

Buharlı hava apareyinde fiyatlar 1.800 TL’den başlıyor. 10.81 kW bir buharlı hava apareyi 1.880 TL’den satışa sunuluyor. 63.95 kW bir buharlı hava apareyi ise 4.000 TL civarı fiyatı ile daha büyük ısı ihtiyaçlarına cevap veriyor.

2 borulu Fancoil fiyatları 275 € ile 589 € arası değişiyor. 4 borulu Fancoiller ise 319 € ile 699 € ‘dan müşterilere sunuluyor. Kapasiteler Kcal/h cinsinden olup sıcak su ve hava giriş sıcaklığına göre hesaplama yapıldığından fiyatlar değişiyor.

Fanlı Sıcak Hava Apareyi
Doğal çekişli apareylerde hava hareketi, kasetin meydana getirdiği baca etkisi ile gerçekleşir. Kasetin yüksekliği ve hava giriş-çıkış açıklarının düzeni performans açısından önemlidir.

Hava akımını azaltıp çoğaltmada hava klapeleri, su miktarını ayarlamak için de kontrol vanaları kullanılır. Döşeme tipi apareylerde hava giriş çıkışı önemli olduğundan aparey perdesinin üzerinin kapanmamasına dikkat edilmelidir.

Fanlı apareylerde hava hareketini sağlamak için fanlar kullanılmaktadır. Hava, fan tarafında filtreden geçer ve ısıtıcı borulardan geçtikten sonra ortama üflenir. Bu tip apareylerde fan altta olup ısıtıcı borular üsttedir. Bazı fanlı apareylerde hava girişi için dış hava bağlantısı da yapılabilir.

Böylece fanlı aparey aynı zamanda havalandırma görevi de üstlenir. Salon tipi cihazlar olan fanlı apareyler, geniş hacimli alanların ısıtılmasında kullanılmaktadır. Kapasitelerine göre kapladığı alan az olup hızlı ısıtma özelliği ile tercih edilmektedir. Filtreleri çabuk kirlenip tıkandığından temizliği önemlidir. Bu nedenle tozlu ortamlarda kullanılması tavsiye edilmez.

Fanlı sıcak hava apareyi; gövde, aksiyal, santrifüj vantilatör motor grubu ve ısıtıcı bataryadan oluşur. Gövde, elektrostatik toz boyalı olup galvaniz saç kapakların birleşiminden oluşur. Motor grubunda seyrek kanatlı ve geriye egik santrifüj fan grubu yer almaktadır.

Sessiz ve güvenli çalışır. 230 V 50 Hz şebekeden beslenen fanla yaklaşık olarak %40 enerji tasarrufu sağlanır. Isıtıcı batarya olarak genelde bakır boru alüminyum kanatlı ısıtıcı bataryalar kullanılmaktadır. Bu bataryaların verimi oldukça yüksektir.

Kullanılan fanlara göre fanı sıcak hava apareylerinin tipi değişir. Fabrika, atölye, mağaza, yemekhane, garaj ve spor salonu gibi ortamların ısıtılmasında kullanılan kullanımı kolay ve pratik cihazlardır. 5000 kcal/h' den 60 000 kcal/h' ye kadar farklı standartlarda çeşitleri bulunmaktadır. Standart dışı kapasite taleplerinde birçok firma özel üretimle müşterilerin ihtiyaçlarını karşılar.

ATA ve ADA tipleri kapasiteleri aynı olup tipleri farklıdır. Radyal fanların statik ve dinamik balansı alındığından verimliliği oldukça yüksektir. Sessiz çalışır ve çıkış kısmında çıkış havasını yönlendirmeye yarayan hava ayar panjuru yer alır. Dış gövde konstrüksiyonu DKP saçtan üretilmektedir. Standart boya cinsi hammerton boya olup isteğe bağlı elektrostatik toz boyalı üretim de yapılabilir. Elektro motorları 220 V ile 300 V arasında değişir. Özel taleplerde farklı dizaynlar ve uygulaalar yapılmaktadır.

Fanlı Sıcak Hava Apareyi Fiyatları
Birçok avantajı ile diğer apareylere göre tercih edilen fanlı sıcak hava apareyleri, en ekonomik ısıtma yöntemlerinden biridir. Isıtma kapasitesi, hava debisi, su giriş çıkış sıcaklığı ve buhar basıncı gibi özellikler fanlı sıcak hava apareyi seçiminde etkili olmaktadır.

Fanlı sıcak hava apareyi fiyatları 3.000 TL civarında başlayan fiyatlarla müşterilere sunuluyor. Fiyatlar ısı gücüne göre 10.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Yatırım maliyeti olarak düşük olan ve kendini en kısa sürede amorti eden aparey çeşidi olarak yüksek hacimli alanlarda tercih ediliyor.

Radyal ve aksiyal fanlı sıcak hava apareylerde 90/70ºC sıcak su ihtiyacı için 60.000 kcal/h kapasiteye kadar radyal ve aksiyal fanlı sıcak hava apareyleri üretilebiliyor.

Bunların fiyatları da kapasitesine göre değişkenlik gösteriyor. Bazı firmalar € ile satış yapmakta olup fiyatlar 385 € ile 825 € arası değişiyor. Isıtma kapasitesi (kcal/h)ne göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor. € ile saış yapan firmaların fiyatları günlük döviz kuruna göre ekstra değişkenlik gösteriyor.Doğalgazlı Sıcak Hava Apareyi

Sera, fabrika, cami, restoran, spor salonu ve toplantı salonu gibi mekânları ısıtmak için kullanılan bir aparey çeşididir. Isıtma veya sıcak hava akımına ihtiyaç duyulan büyük hacimli mekânlarda yüksek performans sergiler. 3geçişli sistem özelliğinde olup duman yolu mesafesi uzadığında baca gazı sıcaklığı düştüğünden yakıt tasarrufu sağlar.

Özellikle deri ve boya gibi, tekstil ve gıda sektörü kurutma işlemleri gibi ihtiyaç duyulan sıcak ve kuru havanın üretilmesini sağlar. Sadece sıvı yakıt ile çalıştığından montajı kolay kullanımı pratiktir. İşletme yatırım masrafı olarak düşük maliyetlidir. Dijital termostat kontrollü brülör özelliğinde olup emniyet termostatı sayesinde güvenli bir kullanım sağlar.

Gövdesi tek parçadır. Cam elyafla izole edilmiştir. Elektrostatik toz boyalıdır. Dış yüzey korozyona karşı koruma altına alınmıştır. Sessiz çalışır, radyal fan sayesinde sıcak hava düzenli olarak bulunduğu ortama verilir.

Dış ortam sıcaklığından bağımsız bir şekilde sıcak hava üreten ve ortamı ısıtan apareylerdir. Dış ortam sıcaklığının kaç derece olup olmadığı önemli değildir. Yüksek konforlu bir ısınma sağlar. Fanlı üfleme sistemi özelliği ile sıcak hava daha uzak mesafelere homojen bir şekilde iletilerek iklimlendirme yapılır.

Doğalgazlı sıcak hava apareyleri 21 mbar basınçla çalışmaktadır. Dâhili egzoz fanı, atık havanın dışarıya transferini sağlar. Rijid gövde tasarımı son derece dayanıklı yapıdadır. 7 farklı emniyet sistemine sahiptir. Bu emniyet sistemi ile güvenli bir kullanım sağlar. Geniş hacimli mekânlarda yüksek konforlu bir ısınma sağlar. Üfleme açısı ihtiyaca göre yukarı-aşağı yönlendirilebilen apareylerde konfor şartları bozulmaz.

Doğalgazlı sıcak hava aparey üreticileri genelde 35, 65 ve 75 KW kapasitelerde 3 farklı model üretimi yapmaktadır. Emniyet yönetmeliği CE standartlarındadır. Herhangi bir arıza meydana geldiğinde arızalar harici dijital kumanda ekranında gösterilir. Her bir doğalgazlı sıcak hava apareyi kolaylıkla gaz açma izni alabilmektedir. En büyük avantajı ekonomik oluşu, yüksek ısıtma kapasitesine rağmen fazla yer kaplamayışı ve kullanıcı dostu olmasıdır.

Son teknoloji ile üretilen doğalgazlı sıcak hava apareyleri, geniş mekânların ısıtılması için en ideal çözümdür. Montajı, işletmesi ve bakımı çok kolaydır. Elektronik ateşlemeli olup termostatik olarak kontrol edilebilir. 3 dakika içinde cihaz sıcak hava üretmeye başlar. Çoklu uygulamalarda cihazlar tek-tek kontrol edilebilmektedir. Yaz modunda sadece hava sirkülasyonu sağlanır. Hermetik olarak çalışma özelliğine sahiptir. Tavana veya duvara monte edildiğinden çalışma alanını işgal etmez.

Klasik ısıtma sistemleri birçok ekipmandan oluşmaktadır. Ekipman sayısının çokluğu nedeni ile bu sistemlerde verim düşüktür. Yıllar geçtikçe bu verim kaybı daha da artar. Oysa doğalgazlı sıcak hava apareylerinde ihtiyaç duyulan ısı mekân içinden direkt karşılandığından transfer kaybı yaşanmaz ve verim düşmez.

Kullanım Alanları;

Fabrikalar,
Atölyeler,
Seralar,
Depolar,
Spor Salonları,
Cafe ve Restoranlar,
Hangarlar,
Çiftlikler,
Servis İstasyonları
Alüminyum çelikten ısı eşanjörlerine sahip olup uzun ömürlüdür. Bakım ve işletim masrafları oldukça düşüktür. Otomatik ateşlemeli brülörleri vardır. En verimli sıcak hava apareyleri olarak kabul edilir.

Aparey Montajı
Apareyler; kapak, brülör, elektrik panosu, sıcak hava çıkışı, baca, arka fan ve kazan parçalarından oluşur. Gövde kısmı standartlara uygun kalınlıkta galvaniz sactandır. İç ve dış yüzeyler ise korozyona karşı boyalıdır. Isıtıcı batarya (Serpantin), fan ve motor grubu, hava ayar panjuru ve aksesuarları ile tam bir bütündür. Duvara monte edilebilmesi için opsiyonel ayaklar verilmektedir. Ayaklarda duvar montajını pratik hale getirip kolaylaştıran delikler bulunur.

Montaj sırasında sıcak hava apareyine herhangi bir şey sokulmamalıdır. Bu nesneler cihaza ve hatta boru hattından kazana ulaşarak pompalara ve kazana zarar verebilir. Motor ve fan bakımı için mutlaka mesafe konulmalıdır. Sıcak hava apareyi, aktif çalışma alanlarının üzerine konumlandırılmamalıdır. Çalışma alanının altında sağlığı tehdit eden zararlı kimyasallar, küçük cisim veya tozlar olmamalıdır.

Cihazlar duvara köşebentle monte edilebilir. Montajı yapan teknisyen tarafından uygun malzeme ve araçlar kullanılır. (Askı ayakları vb)

Radyal fanlı sıcak hava apareyinde 4 bağlantı yeri bulunur. Apareylerin askı ayakları alttan bağlantı için uygundur. Askı ayakları opsiyonel olarak verilmektedir.

İlk olarak apareyin hangi yüksekliğe kurulacağı belirlenir. Duvar tipine göre cihaz ağırlığını taşıyacak tapa ve diğer araçlar hazırlanır. Askı aparatları sabitlenir.
Sıcak hava apareyine uygun araçlarla askı ayakları duvara sabitlenir. (M10 cıvata veya rondela tavsiye edilmektedir)
Sıcak hava aparey tesisat bağlantıları mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Cihaz giriş ve çıkışına küresel vana bağlanır. Tesisat bağlantılarında mutlaka keten ve macun kullanılır.
Bataryanın zarar görmemesi için sıcak hava apareyi montaj sırasında sabit tutulur.
Isıtma apareyi su devrinin üzerinde yer alıyorsa tesisatın üst bölümünde hava ventili kullanılır. Su tesisatının alt kısmına da su tahliye musluğu takılır.
Sulu sistemlerde su tesisatı bağlantı şekli iki türlüdür. Birinde vanalar üstte olup borular paralel şekilde vanalarla sabitlenir. Diğer montaj şeklinde ise vanalar cihazın yan tarafındadır. Vanalar L şeklinde bir yol izleyip sıcak su borusu ile bağlantısı yapılır.

Buharlı bağlantı sisteminde de sulu sistemlerde olduğu gibi iki farklı şekilde montaj yapılmaktadır.

Elektrik bağlantıları uygun elektrik beslemesi ve uygun kablo kesiti ile olmalıdır. Sıcak hava apareyi kontrol panosunda emniyet şalteri ve kaçak akım rölesinin kullanılması gerekmektedir. Motor elektrik bağlantısına başlamadan önce cihazın ana şalterinin kapalı durumda olduğundan emin olmak ve topraklamayı kontrol etmek gerekir.

Sıcak Hava Apareyi Bağlantı Şeması
Sıcak hava apareyinin montaj sonrası garanti süresi 2 yıldır. Fakat garanti süresinin geçerli olabilmesi için montajın yetkili biri tarafından yapılması gerekir. Sıcak hava apareyi parçaları üretici firma garantisindedir.

Cihazın kurulumundan işletmeye alınması ve bakımına kadar tüm işlemler ehliyetli ve deneyimli kişilerce yapılır. Kablo tesisat bağlantıları elektrik normlarına göre yapılır ve izolasyon hatalarına karşın cihaz gövdesi topraklanır. Elektrik güç kaynağı cihazın ihtiyacı olan elektrikle uyumlu olmalıdır. Saç kesimi söz konusu ise eldiven kullanılmalıdır.
Cihaz elle tek başına taşınmamalı, cihaz üzerine herhangi bir ağırlık konulmamalıdır.
Ön montaj hazırlığında montaj için ihtiyaç duyulan montaj ekipmanları hazırlanır. Bunlar karşı flanş, conta, cıvata ve konik rakor gibi ekipmanlardır.
Buharlı sistemlerde boru çaplarına göre uygun büyüklükte ekipmanlar temin edilir.
Duvara yerleştirilen askı demirlerinin beton harcı içinde donarak mukavemet kazandığı kontrol edilir. Cihazı duvara montelemede askı demirlerinin mukavemeti son derece önemlidir.
Cihazın tamamen asılı vaziyette ve yatay konumda olduğu kontrol edilmelidir.
Montaj sırasında elmas matkap ucu ve çelik dübeller kullanılır.
Boru bağlantılarında buharlı apareylerde boru ucu ile kondens dönüş branşmanı birbirine bağlanır.
Projedeki gibi branşman boruları ve kolon boruları birbiri ile irtibatlanır.
Kızgın sulu ve sıcak sulu ısıtma sistemlerinde şiber ya da küresel vana kullanılır.
Elektrik bağlantıları işinin ehli elektrikçiler tarafından yapılmalı, motor plakasındaki kayıtlı voltajla şebeke voltajının uygunluğu kontrol edilmelidir. Bağlantı şekli motor üzerinde bulunan plakasında detaylı olarak verilir.
Şalter motor besleme hattıysa sıva üstü ya da sıva altı çekilebilir. Motor şasisinin topraklanması önemlidir.
Termik röle ayarı yine motor plakasında belirtilen kayıtlı akım değerini aşmamalıdır.
İşletmeye almada borulara ısıtıcı akışkanın gelip gelmediği kontrol edilmelidir.
Vanaların açık olduğu, kanatların 60 derecelik konumda olduğu tespit edilmelidir.
Şaltere basılır ve sonrasında cihaz sıcak hava üflemeye başlar.
Motorun ters dönmesi ve yeterli hava üflememesi durumunda fazların yerleri değiştirilir ve cihaz çalışır vaziyette teslim edilir.
Elektrikli Aparey

Duvar veya tavan tipi aparey çeşididir. Birkaç duvar tipi elektrikli aparey modeli bulunmaktadır. Bunlar ısıtma alanına ve ısıtma gücüne göre sınıflandırılır. Tavan yüksekliği 3 metreye kadar olan alanlarda rahat ve konforlu bir kullanım imkânı sağlar.

Isıtma ve soğutma apareyleri olarak büyük hacimli alanlarda kullanılır. Isıtma apareyleri elektrik kaynağını kullanarak ısıtma yapar. Taşınabilir sanayi ısıtıcıları olarak ayarlanabilir hava çıkış panjuru ile beraber özel koruma düzenekleri ile son derece güvenlidir.

Kompakt yapıları ve elektriğe bağlanıp direkt çalışma özelliği ile her mekânda rahat ve efektif olarak kullanılmaktadır. Oksijen tüketimi sıfır olup koku, nem veya duman üretmez. Sessiz çalışır, termik korumalı oda termostatı olup bakım gerektirmez. Aşırı ısınma termostatı yaz mevsiminde serinletici fan vazifesi görür.

Gövdesi paslanmaz çelik rezistanslıdır. Taşınabilir, duvara veya tavana monte edilebilir. Kurulum için ön hazırlık gerektirmez. Çalışmaya başladığı andan itibaren anında ısıtma sağlar. Ergonomik ve şık tasarımlı olup göze hitap eder. Hafif yapısı sayesinde rahatlıkla taşınabilir.

Farklı kapasitelerde modelleri olup her ihtiyaca uygun hızlı ve ekonomik ısıtma çözümleri sunar. Oksijen tüketmeme özelliği ve güvenlik önlemleri tüm modellerinde bulunur. Tüm yaşam alanlarında kullanıma uygundur. Ayarlanabilir panjur özelliği ile hava yönü ayarlanabilir.

Küçük mekânlar için uygun olanlardan 150 m2 - 200 m2 – 300 m2- 600 m2 ve740 m2 alanlarda kullanıma uygun modelleri bulunmaktadır. Sanayi tipi elektrikli fan ısıtıcıları yüksek basınçlı hava debisi ile ısıtma ve kurutmada mükemmel çözümler sunar. Taşınması ve yönünü değiştirmesi kolaydır. Elektrikli apareyler 10 yıl parça garantili 2 yıl da tam koruma garantilidir.

Soğuk Hava Apareyi

Fabrika ve hangarlar için profesyonel çözümler sunan soğuk hava apareyleri, ekonomik soğutma sistemlerinden biri olup yaygın olarak kullanılmaktadır. Kalorifer tesisatına ya da chiller ünitesine bağlanabilir. 5.000kcal/h- 75.000kcal/h arası değişen kapasitelerdedir. Duvar tipi soğuk hava apareyleri aksiyal yüksek debilidir. Dış yüzeyi sağlam ve epoksi fırın boyalı olup uzun ömürlüdür. Hava ayar panjuru manuel kullanım özelliğindedir. Sessiz çalışır. Yüksek üfleme mesafesi ile 5-8 metre yükseklikteki kapalı alanlarda bile mükemmel çözümler üretir. Alt drenaj tavası paslanmazdır.

Farklı ihtiyaçlara çözüm sunan ve farklı büyüklüklerde üretilen soğuk hava apareyleri, son teknoloji tasarımı ve dizaynı ile tüketicilerin ihtiyacına uygun çözümler sunmaktadır. Tavan ve duvar montajına uygun modelleri ile soğutma ihtiyacı olan geniş mekânlarda ortama uygun çözümler sunar.

Yüksek atış mesafesine sahiptir. Bu özelliği ile homojen hava dağılımı sağlar. Eğik ya da geniş kanatlı birden fazla devirle çalışan fanlara sahiptir. Geniş kanatlı fanlar verimlilik olarak yüksek performanslıdır. 1-2 3 kademeli ya da kademesiz fan motoru ile ısıtma-soğutma ihtiyaçlarına en pratik şekilde cevap verir.

Ana parçaları; kaset, eşanjör, fan grubu, fan ve isteğe bağlı parçalardır. Kullanıldığı alanlar;

Fabrikalar,
Depolar,
Antrepolar,
Üretim Alanları,
Spor Salonları,
Garajlar,
Atölyeler,
Kuruyemiş Muhafaza Depoları
Belli bir serinlikte çalışılması gereken veya belli bir sıcaklık ortamında muhafaza gerektiren alanlar için profesyonel çözümler üreten soğuk hava apareyleri son teknoloji cihazlardır. Kullanım alanı son derece geniş olup hem ekonomik hem de uzun ömürlü cihazlardır.

© 2020 Mono Heat İç ve Dış Ticaret Danışmanlık ve Mühendislik | Design by Izmir Teknik Destek