Kaliteli Ürünler
Kaliteli Ürünler
Özel Üretim Çözümleri
Özel Üretim Çözümleri
Son Teknoloji
Son Teknoloji
Proje Bazlı İmalat
Proje Bazlı İmalat
Hızlı ve Güvenilir
Hızlı ve Güvenilir
Yüksek Kalite
Yüksek Kalite
izmirteknikdestek.com

Soğutma Kulesi | Mono Heat İç ve Dış Ticaret Danışmanlık ve Mühendislik

Soğutma Kulesi

Soğutma Kulesi


Soğutma kuleleri, iklimlendirme veya üretim işlerinde, soğutma suyu ısısının atmosfere atılmasında kullanılan cihazlardır. Örnek olarak su soğutmalı soğutma gruplarında kondenser ısısı, soğutma kulelerinde soğutulan su vasıtasıyla dışarı atılır. Soğutma kulelerinde ısının çekilmesinde suyun buharlaşması esas olduğu için havanın yaş termometre sıcaklığı etkilidir.

Soğutma kuleleri açık, kapalı ve ctp olarak 3 tiptedir. Açık soğutma kulelerinde, soğutulacak su direkt olarak hava içine küçük memelerden püskürtülür. Küçük damlacıklar halindeki su, etrafından geçen hava tarafından ve kendi buharlaşmasıyla soğutulur. Sudan havaya duyulur ve gizli ısı biçiminde ısı transfer edilir. Kapalı soğutma kulelerinde (evoparatif kondenserler) ise, soğutulacak su serpantin şeklindeki boruların içindedir. Borunun dışından ise soğutma havası geçer. Bu sırada boru dışına başka bir su püskürtülür. Bu suyun buharlaşması için gerekli ısı boru içindeki soğutulacak sudan çekilir. Böylece kapalı soğutma kulelerinde soğutulacak su dış ortamla temas etmeyerek, kapalı bir devrede yüzeyli bir soğutucuda soğutulmuş olur. Kuledeki hava akışı zorlanmış ya da doğal olabilir. Isı geçiş yüzeyini arttırmak için dolgu malzemesi kullanılabilir. Zorlanmış akışlı olanlarda hava hareketi radyal veya aksiyal fanlarla sağlanabilir. Bu alternatiflerin her biri ayrı bir kule tipi oluşturur. Kuleler değişik malzemelerden imal edilebilir. İnşai tip kuleler betonarme, ahşap, güçlendirilmiş plastik levhalar; standart kuleler ise genellikle çelik veya güçlendirilmiş plastik levhalardan imal edilirler. Çelik kulelerde korozyona karşı yalnızca galvanizli saç kullanılması veya saç malzemenin boyanması yeterli değildir. Korozyona dayanım için özel işlemden geçmiş, boyalı ve yüzeyi özel film tabakası ile kaplanmış saçlardan mamul kuleler kullanılmalıdır. Korozif nitelikte su veya atmosferik şartlar söz konusu olduğunda ise, plastik kulelerin kullanımı tavsiye edilir.

Kapalı devre sistemler, soğutulacak suyun kirliliğe karşı hassas olduğu proseslerde tercih edilir. Temiz kalması istenen su kapalı tip kule içindeki serpantinlerden geçerken soğutulur. Bu şekilde soğutmanın sağlanabilmesi için sıcak su boru içerisinden geçerken soğuk hava ve kulenin sirkülasyon suyu boru yüzeyinden içerideki suyu soğutur.


Kapalı sistem soğutma kuleleri; hava kompresörleri ve indüksiyon ocakları gibi içerisinde hassas ekipmanlar barındıran proseslerde kullanılmaktadır. Açık tip su soğutma kulelerine göre ilk yatırım maliyetleri çok yüksek olduğundan zorunlu haller dışında tercih edilmeleri tavsiye edilmemektedir.


Ctp su soğutma kuleleri sevkiyat şekline göre iki çeşit olarak imal edilirler.


İnşai Tip Su Soğutma Kuleleri


İnşai tip su soğutma kuleleri montajlanarak sevki mümkün olmayacak şekilde hacimsel büyüklüğe sahip olan kulelerdir. Bu nedenle parçalı şekilde imal edilerek sahaya sevk edilirler. Sahada uzman supervizör tarafından yerinde yada başka bir alanda montajlanarak hazır hale gelen kuleler daha sonra kolaylıkla vinç yardımıyla kaldırılarak başka bir noktaya sevk edilebilirler. Bu kaldırma işlemi gerek yan yüzeylerdeki kaldırma mapalarından gerekse fan mekaniğinden yapılabilmektedir.


Paket Tip Su Soğutma Kuleleri


Paket tip kuleler bilgisayarlardaki plug and play (tak çalıştır) mantığıyla kurgulanmış kulelerdir. Hacimsel büyüklükleri kamyon ve tır şeklinde nakledilmeye uygun yapılmış olan bu kulelerin imalat ve montajları bitirildikten sonra müşteriye sevk edilmektedir. Müşterinin çalışma değerlerine değerlerine uygun tasarlanan bu tip kulelerde giriş çıkış bağlantısının yapılması çalışması için gerek yeter şarttır.

© 2020 Mono Heat İç ve Dış Ticaret Danışmanlık ve Mühendislik | Design by Izmir Teknik Destek